İleri Seviye Fotoğrafçılık Kursları

Bu içerik korunmaktadır, lütfen bu içeriği görüntülemek için giriş yapın ve kursa kaydolun!

Eğitmene Soru Sor

 1. Teşekkür ederim Burak bey, son olarak şunu söylemek isterim. 85 mm nin harika sonuçlar verdiğini biliyoruz full frame de. Aynı lensi canon cropta kullansak daha dar açı verecek. onun yerine crop sensörde acaba 85 mm ye denk gelecek şekilde 55 mm bir lens mi kullansak daha iyi olur veya ona yakın değerlerde 50 veya 45 mm lik prime lens.
  İyi günler dilerim.

  1. Burada “daha iyi” nin sizin için ne ifade ettiği önemli.

   85 mm’nin görüş açısından bahsediyorsanız croplu bir Canon’da 50 mm prime bir objektif alabilirsiniz.

   85 mm’nin yarattığı sığ net alan derinliğinden bahsediyorsanız; aynı diyaframa sahip bir 50 mm prime lense göre 85 mm daha da sığ net alan derinliği yaratacak ve yazdığınız gibi daha dar açı ile görecek. 85 mm x 1,6 = 136 mm’ye gelecek ve modelden bir parça uzakta kalacaksınız.

   Kolaylıklar diliyorum.

 2. Merhaba hocam,
  Ekipman seçiminde full frame sensöre sahip fotoğraf makineleri için objektif tercihlerini sundunuz. Crop sensörlü makineler için önerileriniz nelerdir? teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   Detayını verdiğim objektiflerin tamamı crop faktörlü makinalarda da kullanılabiliyor. Özellikle “Full Frame için” şeklinde bahsetmemin sebebi; kursiyerlerimizin odak uzaklıklarını 1,5 veya 1,6 (croplu Bikon ve coplu Canon body) ile çarpıp çarpmayacaklarına dair kafalarındaki “olası” soru işaretini ortadan kaldırmak. Dolayısı ile bu objektifleri siz croplu bir Nikon için kullanıyor olacaksanız sizdeki görüş açısı 1,5 kat daralacak (çünkü odak uzaklığı 1,5 kat artacak), croplu bir Canonn için kullanıyor olacaksanız sizdeki görüş açısı 1,6 kat daralacak (çünkü odak uzaklığı 1,6 kat artacak). Sorunuza açıklık getirebilmiş olyaı ümid ederim. Kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın