Fotoğraf Düzenleme Kursları

Temel Photoshop Kursu

Bu içerik korunmaktadır, lütfen bu içeriği görüntülemek için giriş yapın ve kursa kaydolun!

Eğitmene Soru Sor

 1. Cansu Çelik Sarmaşık

  Hocam merhabalar çektiğim fotoğrafta referans alabileceğim çizgi olmadığı durumlarda kadrajı düzeltmem için ne yapmam gerekir?

  1. Merhabalar,
   Kadrajda yüzü gözüken bir portre varsa fotoğrafı büyütüp portrenin alnının orta noktası, burnunun ortası, dudaklarının ortası ve çenesinden geçen bir çizgi ile düzeltebilirsiniz. Tabii ki bu durum portre düz duruyorsa işe yarar. Portre eğik duruyor veya fotoğrafta hiç bir referans çizgi yok ise bu durumda “kendinize göre” doğru olduğunu düşündüğünüz bir eğimle çizgiyi çizersiniz. Kolaylıklar dilerim.

 2. Merhabalar,

  CS6’da Crop menüsü içinde “content aware” bulunmuyor. Bu, daha sonraki versiyonlarda eklendi.
  Araç çubuğunda yer alan “C.A. Move Tool” farklı bir işe yarayan ve seçilen bölgeyi, içeriği göz önüne alıp kadraj içi taşıma yapabildiğiniz farklı bir araç.

  Edit\Fill\Content Aware Fill’in seçilebilmesi için önce sizin doldurulacak yeri herhangi bir seçim aracı ile seçmeniz gerekiyor. C.A.Fill daha sonra aktif olacak.

  Kolaylıklar diliyorum.

 3. Merhabalar ben CS6 kullanıyorum. Crop seçeneği menüsünde Content Awere seçeneği yer almıyor. Araç çubuğunda Content-Aware Move Tool diye bi seçenek mevcut. Edit- Fill- Uss üzerinden Content Awere seçeneğini görebiliyorum ama aktif olarak seçilemiyor. Sürümle ilgili bir sorun mudur ?

Bir cevap yazın