Fotoğrafçılık Kursları

Eğitmene Soru Sor

 1. Sipariş müşteri tarafından iptal edildi

 2. yaĞmur karakoç

  Bugüne kadar kendi edindiğim temel fotoğraf bilgilerime hem katkı sağladım hem de doğru bildiğim yanlışlarımı düzelttim. Birçok şey netlik kazandı. Hedefim doğrultusunda bu eğitimi iyi ki aldım. Emekleriniz için teşekkür ederim hocam

 3. harika bir eğitim aldığımı düşünüyorum. pişman olmıyacağınız bir eğitimi kaçırmayın. Bu imkanı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.

 4. GEREK ANTALYA ‘DA YAŞADIĞIM İÇİN GEREK PANDEMİ DÖNEMİNDE OLDUĞUMUZDAN DOLAYI NİHAT HOCAMIZIN DERSLERİNİ ONLINE OLARAK ALDIM. ÖNCELİKLE BU GÜZEL İMKANI BİZLERE TANIĞI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. YÜZ YÜZE BİR EĞİTİM SAMİMİYETİNDE VE MÜKEMMEL BİR ANLATIM. EĞİTİMLERİ ALIRKEN VE EĞİTİMDEN SONRADA AKLIMIZA TAKILAN KONU OLURSA HER DAİM YARDIMCI OLUYOR. BU GÜZEL YOLA SİZİNLE BAŞLAMA İMKANI BULDUĞUM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM.AYAĞINIZ TAŞA DEĞMESİN. SAĞLIK VE BAŞARI SİZİNLE OLSUN.İŞİNİ SEVEREK YAPAN HERKESİN YOLU HEP IŞIK OLSUN.

 5. LEVENT YÜCETİN

  Merhaba,
  Öncelikle güzel hazırlanmış kurs için teşekkür ederim. Sizinle sille sanat sarayı vasıtasıyla tanıştım ve gördüğüm en iyi youtube videosunu izleyip bu kursa katıldım.
  Benim tüm içeriklerim tamamlandı görünüyor, bundan önceki ilk 6 dersi izledim ama izlediğim görünmüyor, sanırım ufak bir teknik sorun var, bakabilir misiniz.

  1. Merhabalar,
   İnce yorumunuz için teşekkür ederim ve kolaylıklar dilerim.
   Sorunuza cevaben; her dersi tamamladığınızda, alt kısımda çıkan TAMAMLANDI butonuna basmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda tamamlanan derslerinizi izlemiş gözükeceksiniz.
   Selamlar

 6. Sevdenur Önder

  merhaba doğum fotoğrafçılığı için hangi objektifleri kullanmamız gerekir.

  1. Merhaba. Bu soruyu Doğum Fotoğrafçılığı Kursu eğitmenimize sorman ve onun cevaplaması daha doğru. Ancak genel olarak
   * 24-70mm f/2.8
   * 50mm f/1.4
   gibi keskin ve bokeh etkisi fazla olan objektifler kullanılıyor.

 7. Mevlid bahadır Doğutaş

  Sipariş müşteri tarafından iptal edildi

 8. Burak Şenbak tarafından verilen portre fotoğrafçılığı kursuna katıldım. Eğitmenimiz gerçekten bu alanda oldukça deneyimli ve bilgi aktarımı çok iyi idi. Portre konusunda eğitim almanızı tavsiye ederim.

 9. Merhabalar Burak Bey,
  Öncelikle derslerinizdeki detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim.
  Size sormak istediğim soru, az önce sitenizden 12000 adet preset satın aldım. Bu presetleri, adobe camera raw editor ‘de de kullanabiliyor muyum?
  Çok teşekkür ederim.

  1. Merhabalar,

   İlginiz için çok teşekkür ederim.

   Edindiğiniz presetler xmp uzantısında ise; evet Photoshop’da da kullanılabilirler.

   “xmp” uzantısında olmayan LR presetlerini PS içinde kullanabilmek için 2 yöntem var. Biri tek, tek iş yaparak ki bunu bu kadar çok preset ile yapmak istemezsiniz (webde nasıl yapılacağı var). İkinci yöntem; bir program aracılığı ile topyekün çevrim yapmak. “Preset Brewery” veya benzeri bir program edinmeniz gerekiyor. Aman dikkat, program indirirken virüs tarayıcınız açık olsun.

   Kolaylıklar dilerim.

 10. Burak Şenbak tarafından verilen portre fotoğrafçılık kursuna katıldım. Çok sade ve tane tane anlatımı örnekleri ile benim gibi daha önce fotoğraf bilgisi olmayanların bile anlayacağı anlatım olmuş.
  çok memnun kaldım
  Bu dersi gördükten sonra
  Camere raw eğitimi de almak istiyorum

 11. Hocam o kadar mükemmel anlatımınız var ki 5 yaşında ki çocuk Bile çok rahat anlayabilir diyebilirim.
  Bir diğer deyiş ile isteksiz adamı bile iterek kakarak heveslendirip öğretme yeteniğine sahipsiniz . başarılarınızın devamı dilerim. Umarım ileri PS eğitimlerinde görüşmek dileği ile..

  Teşekkür ederim
  Saygılarımla

 12. Hocam o kadar mükemmel anlatımınız var ki 5 yaşında ki çocuk bile çok rahat anlayabilir diyebilirim. 🙂
  Bir diğer deyiş ile isteksiz adamı bile iterek kakarak heveslendirip öğretme yeteniğine sahipsiniz . 🙂 başarılarınızın devamı dilerim. Umarım ileri PS eğitimlerinde görüşmek dileği ile..

  Teşekkür ederim
  Saygılarımla

  1. Ne kadar incesiniz. Çok, çok teşekkürler.
   Eğer vaktiniz olursa yorumunuzu https://fotografcilikkursu.com/kurslar/photoshop-kursu/?tab=tab-reviews adresine de yapabilirseniz diğer katılımcılar da görüp faydalanabilir.

   Kolaylıklar dilerim, olası sorularınız için her zaman buradayım 🙂 Görüşmek üzere, kolaylıklar dilerim.

 13. Teşekkür ederim Burak bey, son olarak şunu söylemek isterim. 85 mm nin harika sonuçlar verdiğini biliyoruz full frame de. Aynı lensi canon cropta kullansak daha dar açı verecek. onun yerine crop sensörde acaba 85 mm ye denk gelecek şekilde 55 mm bir lens mi kullansak daha iyi olur veya ona yakın değerlerde 50 veya 45 mm lik prime lens.
  İyi günler dilerim.

  1. Burada “daha iyi” nin sizin için ne ifade ettiği önemli.

   85 mm’nin görüş açısından bahsediyorsanız croplu bir Canon’da 50 mm prime bir objektif alabilirsiniz.

   85 mm’nin yarattığı sığ net alan derinliğinden bahsediyorsanız; aynı diyaframa sahip bir 50 mm prime lense göre 85 mm daha da sığ net alan derinliği yaratacak ve yazdığınız gibi daha dar açı ile görecek. 85 mm x 1,6 = 136 mm’ye gelecek ve modelden bir parça uzakta kalacaksınız.

   Kolaylıklar diliyorum.

 14. Merhaba hocam,
  Ekipman seçiminde full frame sensöre sahip fotoğraf makineleri için objektif tercihlerini sundunuz. Crop sensörlü makineler için önerileriniz nelerdir? teşekkür ederim.

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   Detayını verdiğim objektiflerin tamamı crop faktörlü makinalarda da kullanılabiliyor. Özellikle “Full Frame için” şeklinde bahsetmemin sebebi; kursiyerlerimizin odak uzaklıklarını 1,5 veya 1,6 (croplu Bikon ve coplu Canon body) ile çarpıp çarpmayacaklarına dair kafalarındaki “olası” soru işaretini ortadan kaldırmak. Dolayısı ile bu objektifleri siz croplu bir Nikon için kullanıyor olacaksanız sizdeki görüş açısı 1,5 kat daralacak (çünkü odak uzaklığı 1,5 kat artacak), croplu bir Canonn için kullanıyor olacaksanız sizdeki görüş açısı 1,6 kat daralacak (çünkü odak uzaklığı 1,6 kat artacak). Sorunuza açıklık getirebilmiş olyaı ümid ederim. Kolaylıklar diliyorum.

 15. merhaba! Çekimlerim için Canon 5d Mark IV düşünüyorum ve muhtemelen boady olarak alacağım. almam gereken lensler için tavsiyeniz ne olur?

  1. Merhaba Kadir Bey,
   Genelde nerelerde çekim yapacağınıza, planladığınız çekim tarzınıza ve en önemlisi bütçenize göre değişebilecek kriterlerde cevabı gerçekten zor bir soru.
   Dış mekan fotoğraf çekimi yapacağınızı varsayarak 35 mm, 85 mm tavsiye edebilirim.

 16. Şafak Üçkardeşler

  Merhaba Burak hocam,
  Perspektif crop yaparken çerçeveli resimde sıkıntı yok.
  İnsanların olduğu resimde arkadaki tablonun 4 köşesini işaretledikten sonra sizde aşağı yukarı oku aşağıya doğru sürükleyince sadece tablo genişliğinde uzuyor.
  Ben yaparken sadece tablo genişliği değil 3 kenarda büyüyor sizinki gibi olması için bir ayar mı gerekiyor.
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Problemi anlarım ancak bunun normalde olmaması lazım.
   Perspective crop aracına ait üst menüdeki ikinci satırda kutucuklar var. Bunları boş olarak kullanıp “front image” seçeneğini kullanmazsanız videoda gördüğünüz gibi tüm çerçeveleri ayrı, ayrı ayarlayabiliyorsunuz. Ancak, derslerden birinde bir öğrencimiz de bahsettiğiniz sorunu yaşadı ve bizzat ben de şahit oldum. Bunun sebebi, öğrencimizin Photoshop’ın son versiyonunu (CC2018 veya CC2020) kullanmamasıydı. Daha sonra versiyonunu yükselttiğinde bu problemin ortadan kalktığını iletmişti.

   Kolaylıklar dilerim.

 17. Asuman Meral Akay

  Hocam çok teşekkür ederim.

  1. Rica ederim.
   Sağlıklı günler dilerim

 18. Asuman Meral Akay

  Günaydın Alihan hocam,
  sizi çok rahatsız ettiğim için özür dilerim.
  Şu ana kadar ki yardımlarınız için teşekkür ederim .Action dosyasını nihayet açabildim.
  Action dosyası içinde Uzak kadraj için rötuş,Yakın kadraj için rötuş gibi yapmış olduğunuz bir sürü çalışma var ama bahsettiğiniz videoyu bulamadım.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Asuman Hanım,
   ilgili videoyu eğitim videoları arasında “Retouch”konu başlığında görebilirsiniz

 19. eiğitimleriniz harika. yakında ekipman destek için iletişime geçeceğim 🙂

  1. Beğenmenize sevindim… 🙂
   Her zaman yanınızdayız.

 20. anlayışlı ilgili destek hattı dahilinde harika ve zevkli bir eğitim tamamladım hemde 1 günde 🙂 emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 21. Asuman Meral Akay

  Merhaba Alihan bey,
  indirmiş olduğum dosyada Actions Dosya klasörünü tıklıyorum ATN Dosyası geliyor onuda tıkladığımda Photoshop açılır gibi olup daha önce çalışılmış olan fotoğrafların olduğu pencere açılıyor.
  Bahsetmiş olduğunuz Photoshop/Actions penceresi çıkmıyor

  1. Merhaba Asuman Hanım,
   Photoshop üst menüsünde / Window / Actions bölümünü tıklayın.
   (genelde sağ tarafta Acrions penceresi görünür)
   Sonrasında rutuş işlemi yapacağınız fotoğrafı açıp, Actions penceresi içinde (videonunda 35. saniyesinde) görünen komutu çalıştırarak kullanabilirsiniz.
   İlginiz için teşekkür ederim.

 22. Fotoğrafçılığa dair herhangi bir eğitim için; herhangi bir kursu değil, kesinlikle photo play’i tercih etmelisiniz.. Bilgi ve deneyimlerinizi yalın bir dille bize aktardığınız için teşekkürler..

 23. Asuman Meral Akay

  Merhaba, bu dosyayı açtığım zaman bana photoshop u açıyor sadece.Bu dosya ile ne yapabileceğimi anlayamadım.
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba Asuman Hanım,
   Tıkladığınızda Photoshop açıldıysa action yüklenmiş ve doğru yoldasınız demektir.
   Sonrasında rutuş işlemi yapacağınız fotoğrafı açıp, Photoshop / Actions penceresi içinde (videonunda 35. saniyesinde) görünen komutu çalıştırarak kullanabilirsiniz.
   İlginiz için teşekkür ederim.

 24. tatlisenat@gmail.com

  Hocam merhabalar,

  Kursun özelliklerinden olan ,
  40 sayfalık PhotoPlay Çekim Kartları , Online Testler ve İndirilebilir kaynaklara erişim nerden sağlanmaktadır?

  1. Merhaba. Kurs videolarının en altında İNDİRİLEBİLİR KAYNAKLAR bölümü var. Oradan erişebilirsin.

 25. Diyafram ve enstantene değerleriniz ile ortam ışığına uygun ISO değeri kullanmalısınız.
  Bunu örneklendirmek mümkün mü rica etsem ?

  Örnek : Yer Düğün salonu
  Mevcut lamba ışıkları var.
  siz olsanız hangi değerlerde çekerdiniz ?
  teşekkürler.

  1. Düğün salonunda kaç tane lamba olduğuna ve gücünün ne kadar olduğuna göre ortamdaki ışık miktarı değişir. Bunu da pozometrenizle ölçüp, ortam ışığına göre, Enstantane, Diyafram ve ISO değerlerinizi belirliyorsunuz. Temel fotoğrafçılık kursunda Nihat hoca çok güzel anlatmış. Benim size verdiğim rakamlar, varsayımsal olacak ve varsayalım ki bir düğün salonunda işe yaradı. Ancak diğer düğün salonlarında işe yaramaz. Onun için, çekim yaptığınız her ortama göre makine ayarlarınız değişkenlik gösterir. Sizin de her ortama göre makinenizi ayrı ayrı değerlerde ayarlamanız gerekecek.

 26. Merhaba Alihan Bey, Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim.

  Flaşı endirek olarak iç mekanda mı kullanıyoruz?

  Tavan veya duvar rengi ne olmalıdır ?

  Flaş kullanıyorsak İSO değeri ne olmalıdır ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Arzu Hanım,
   Genelde açık renkli tavan veya duvarlardan ışık daha sağlıklı yansıyor.
   Diyafram ve enstantene değerleriniz ile ortam ışığına uygun ISO değeri kullanmalısınız.
   Kameranızın canlı ön izleme özelliğinden de teyit edebilirsiniz.
   İlginiz için çok teşekkür ederim.

 27. Merhaba,
  Yeni başlayacaklar için önerdiğiniz bir fotoğraf makinası var mı? Daha önce fotoğraf makinam yoktu şimdi almak istiyorum ama hangi makinayı alacağımı bilmiyorum Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

  Teşekkürler.

  1. Özge Aktaş Oran

   Merhaba, fotoğraf makineleriyle ilgili yönlendirmelerimizi kişiye özel olarak yapıyoruz. Fotoğrafçılığı amatör olarak mı profesyonel olarak mı düşünüyor, bütçe sınırı nedir, kişinin fotoğraf bilgisi nedir gibi bilgiler lazım bize doğru seçenekleri verebilmemiz için. Bu nedenle bize whatsapp destek hattımızdan(08504414045) ulaşırsanız detaylı görüşebiliriz.

   İyi günler.

 28. Yasemin Hacısalihoğlu

  merhabalar bir konuda bilgi almak istiyodum nasıl bir paraflaş almam gerekiyor eğitimde de bilgisi verildi ama kaç w olmalı ekstara tetikleyici olmalımı özelliklerine bakarken neye dikkat etmeliyim tek paraflaş yeterli olucakmı bu konu hakında yardımcı olursanız çok sevinir iyi çalışmalar

  1. Özge Aktaş Oran

   Merhabalar,

   Yenidoğan fotoğrafçılığında paraflaş değil sürekli ışık kullanılması lazım.
   Sürekli ışıklarda 200W olanlar ve kelvin değeri 5500-5600K olanlar kullanılabilir.
   Ayrıca alacağınız sürekli ışığa uygun 180 cm çapında şemsiye ve yumuşatıcısını da (difüzör) almanız gerekiyor. Aşağıya bununla ilgili iki marka-model yazıyorum, internetten veya Sirkeci Hayyam Pasajından bulabilirsiniz.

   -JINBEI 5500K EF-200 LED V Sun Light Sürekli Işık
   Jinbei Xxl Profesyonel Parabolik Tip 180Cm Siyah & Gümüş Şemsiye

   -Godox SL-200W Video Led Işığı
   Godox 180cm şemsiye ve difüzörü

   Eğer yenidoğan değil de stüdyoda çocuk, hamile fotoğrafı çekecekseniz paraflaş kullanabilirsiniz. Bunun için bir örnek model de yazıyorum.

   -Godox SK400II 3’lü paraflaş seti

   *Sürekli ışıklar sürekli ışık verdiği için tetikleyicileri yoktur,
   *Paraflaşı set olarak alırsanız içinde tetikleyici mutlaka olacaktır.

   İyi Çalışmalar,
   Sevgiler.

 29. Neslihan Canlı Sarıkaya

  Hocam merhaba,
  Photoshop için yüklememiz gereken programın tam adını yazabilmeniz mümkün mü? (Hatta hangi siteden indirmemizi tavsiye edersiniz? )
  İnternette farklı uzantılarla farklı programlar olduğundan emin olmak istedim.
  Yardımlarınızı rica ederim.
  Şimdiden ilginize çok teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Almanız gereken programın tam adı; “Adobe Photoshop CC 2020”. ‘CC2020’ Sürümünü belirtiyor. Satın alma linki: https://www.adobe.com/tr/creativecloud/plans.html?plan=individual&filter=all

   Bu site Adobe sitesi, başka ürünler de var. Photoshop programı tek başına satın alınamıyor. “Fotoğraf” isimli planı almanızı öneririm. İçinde Lightroom, Photoshop ve 20 GB bulut depolama alanı var.

   Selamlar, kolaylıklar.

 30. Kaan Apak Altıntop

  Pandemi dönemi dolayısıyla Nihat Hoca’nın online dersini alabildim. Şöyle özetleyebilirim. Bilgiye sahip olmak kadar onu aktarabilmek de önemlidir. İşte Nihat Hoca bunu çok iyi başarıyor. Kesinlikle sade, anlaşılır ve samimi bir anlatımı var. Oldukça faydalı ve yararlı oldu. Tavsiye ederim.

 31. Nihat abi 22:40. saniyede poz kilidini anlattığını söylemişsin ama bu kısma kadar izlediğim videolarda göremedim.Yoksa sonra ki konularda mı geçiyor bu dediğin konular.

  1. Bahsettiğin yerde de zaten hem Nikon’da hem de Canon’da nereden yapıldığını anlatmışım. Kursun sonuna kadar izlersen sevinirim…

 32. Hilal Öztoprak

  Özge hanım;
  Sizde sözleşme örneği varsa görmemiz açısından gönderebilirmisiniz.

  1. Özge Aktaş Oran

   Merhabalar,
   Kısa bir süre içerisinde sizler için bir sözleşme örneği hazırlayıp, indirilebilir içerikler içerisine ekleyeceğim.

   sevgiler.

  2. Özge Aktaş Oran

   Hilal hanım, sözleşme örneğini indirilebilir dosyalardan görebilirsiniz.

 33. Hilal Öztoprak

  merhaba özge hanım wrap bebeği sarmak için kumaş nasıl olmalı türkiyede varmı bu propların hepsi aliexpress var fakat ülkenin malum durumlarından ötürü sipariş veremiyorum benim stüdyom var doğum ve yenidoğan fotografcılıgınıda yapmak istiyorum eksiklerim proplarda yardımcı olabilirmisiniz istanbulda nerelerden bulabilirim

 34. Mehmet Bora Arasan

  Kayıt olmadan önce pek bir inancım yoktu. Tereddüt ederek aldım. Belki arada bir bakarım diye düşündüm alırken.

  Buna karşın eğitimlere başladıktan sonra olayın içine çekildiğimi fark ettim. Anlatımlar basit, şaşaalı cümleler yerine direkt konu üzerinde hareket ediliyor.

  Sormaya üşendiğimiz yada çekindiğimiz düğmelere kadar anlatılmış. Şunu içtenlikle söyleyebilirim ki, teorik olarak makinanın tüm özelliklerine hakim bir şekilde fotoğrafçılığın temellerini kavramış olarak sokaklara dökülmeye hazır hale getirilmiş olacaksınız.

  Emeği geçen herkese teşekkürler

 35. Mert Çakır PHOTOGRAPHy

  Başarılı Bir Eğitim Olmuş. Elinize Emeğinize Sağlık.

 36. Berivan Karadağ

  Lightroom Pragrami bilgisayara nasıl indireceğiz herhangi,bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerekir

  1. Merhaba. Bilgisayarcı olmadığımız için, alacağınız bilgisayarın teknik özelliklerini bilemiyoruz. Bunun için bir PC Teknik Servisinden destek alabilirsiniz. Lightroom’u PC nize indirmek için, Adobe’un Creative Cloud içerisindeki fotoğraf planını satın alabilirsiniz. Bu planın içerisine Photoshop’da dahil. Aşağıya linkini ekliyorum.
   https://www.adobe.com/tr/creativecloud/plans.html?promoid=NV3KR7S1&mv=other

 37. sknyildirim34@gmail.com

  Sipariş müşteri tarafından iptal edildi

 38. Cansu Çelik Sarmaşık

  Hocam merhabalar retouch ve sharpen işlemlerini siyah beyaza çevirmeden önce mi yapmalıyız sonra mı?

  1. Rtch + Shrpn; S&B Çevrim sonrası yapın ltf.

   Sharpen; prosesin en son aşaması olsun (videoda sebebini anlatıyorum). Selamlar

 39. u.utkuorhan@gmail.com

  ön yargılı başladım fakat videoları izledikçe hakkını fazlası ile veren bir uygulama olduğunu gördüm emeği geçen herkese teşekkürler…..

 40. Cansu Çelik Sarmaşık

  hocam merhabalar fotoğraftaki aydınlık yerleri koyulaştırmak istediğimde hue/saturation daki lightnessı mı kullanmalıyım shadows snd highlights daki highlights mı kullanmalıyım?

  1. Merhabalar,
   Hue\Saturation’daki Lightness’ı kullanmayın ltf.
   S&H’ın Highlights’ı yazdığınız gibi bir çözüm olabilir.
   Benim önerim; Levels veya Curves içindeki highlights bölümlerinde koyulaştırma yapmanız.
   Selamlar, kolaylıklar.

 41. Cansu Çelik Sarmaşık

  Hocam merhabalar çektiğim fotoğrafta referans alabileceğim çizgi olmadığı durumlarda kadrajı düzeltmem için ne yapmam gerekir?

  1. Merhabalar,
   Kadrajda yüzü gözüken bir portre varsa fotoğrafı büyütüp portrenin alnının orta noktası, burnunun ortası, dudaklarının ortası ve çenesinden geçen bir çizgi ile düzeltebilirsiniz. Tabii ki bu durum portre düz duruyorsa işe yarar. Portre eğik duruyor veya fotoğrafta hiç bir referans çizgi yok ise bu durumda “kendinize göre” doğru olduğunu düşündüğünüz bir eğimle çizgiyi çizersiniz. Kolaylıklar dilerim.

 42. Çağla Özmüş

  Özge Hocamdan aldığım ikinci kursum. Bu kursu onun verdiğini görünce çok sevindim. Çünkü hem güler yüzlülüğüyle hem anlatımıyla ve en önemlisi bilgi donanımıyla mükemmel bir kurs deneyimiydi. Her şey için teşekkürler 🙂

 43. Öncelikle yapmış olduğunuz derslerden dolayı başta Photo play ailesine, sade ve anlaşılır bir anlatımdan dolayı özge hoca ya da teşekkürler.

Bir cevap yazın