Fotoğrafçılık Kursu

Bu içerik korunmaktadır, lütfen bu içeriği görüntülemek için giriş yapın ve kursa kaydolun!

Eğitmene Soru Sor

 1. Merhaba Nihat hocam,
  yüksek enstantane(kısa süre, az ışık) ile daha net bir görüntü yakalıyorsak neden bunu ayarlamaya çalışıyoruz ki. En yüksek değere set edip birakabiliriz diyeceğim ama bunun fotoğrafa bir etkisi olabileceğini düşünüyorum ki böyle bir kullanım yapılmıyordur. Bunun ne olduğunu açıklayabilir misiniz? Mesela hareketi yavaş olan bir nesneyi yüksek yada düşük enstantane ile net çekebiliyorsak hangisi tercih edilmelidir?

  1. Celal merhaba. İleriki konularda, diyafram ve ISO’yu da işledikten sonra, pozlama konusunda daha iyi anlayacaksın. Ancak yine de aşağıda kısaca anlatmaya çalışacağım:

   Sorunun cevabının büyük kısmı şununla alakalı: “Ortamdaki ışık miktarı”.
   ÖRNEK 1) Gece vakti ışığın az olduğu ev ortamında ya da sokakta 1/4000 enstantane ile fotoğraf çekersen, diyafram ve ISO bunu karşılamayabilir. Hadi karşıladı diyelim, bu sefer zorunlu olarak açık diyafram ve yüksek ISO kullanman gerekecek. Net alan mesafesi fazla, noise fazla olan fotoğraflar çekeceksin demektir. Eğer 1/60 enstantane işimizi görüyorsa, diyaframla bir kaç stopda olsa oynama imkanımız olur. ISO’yu ise çok yükseltmemize gerek kalmaz.
   ÖRNEK 2) Gündüz vakti, güneşli bir havada ISO yu yükseltmeden ister 1/60 ister 1/4000 ile fotoğraf çekebilirsin. Örneğin 1/125 de net yakalayabildiğimiz bir nesne var diyelim. Bunu 1/125 ile 1/4000 arasında istediğim enstantane değerinde çekebilirsin. 1/60 da çekersen hareketi yakalayamazsın. 1/125 den 1/4000’e doğru gittikçe de, eşdeğerlilik yasası dediğimiz muhabbet gereği, diyaframımız git gide açılmış ve net alan mesafesinin az olduğu fotoğraflar çekmeye başlayacaksın.
   SONUÇ: Enstantaneyi kaç yapman gerektiğine sen karar vereceksin ancak, enstantaneyi değiştirdikçe diyafram ve ISO’nun da değişeceğini göz önünde bulundurman gerekiyor ve enstantaneyi değiştirdikçe, diyafram ve ISO’nun kaça geldiğini de kontrol etmen lazım.

Bir cevap yazın