Celal Yılmaz bağlamasıyla, Cem Karaca'nın aramızdan ayrılmasının 12. yılında, sanatçı Muzaffer Uludağ ile anma etkinliğinde.

Cem Karaca, aramızdan ayrılmasının 12. yılında şarkılarıyla anıldı. Sanatçılarımızdan Muzaffer Uludağ ve Celal Yılmaz’da geceye renk kattılar...

“Ben Mehmet İbrahim ile İrma Toto’dan olma kul Karaca Muhtar Cem’im. Önce insanım, Fenerbahçeliyim. Bakırköy’de yaşarım, sanat yaparım.” Ondan geriye ‘Resimdeki Gözyaşları’ kaldı… Uzun saç ve sakalı, ilginç kıyafetleri, muhteşem sesi ve isyankar şarkı sözleriyle kazındı hafızalara, Cem Karaca. Anadolu ezgileriyle rock müziğini harmanladı ve Anadolu rock müziğinin öncüsü oldu. Bakırköyümüzün ve ülkemizin en güçlü sesi, İşçinin Tamirci Çırağı, 1 Mayıs'ın Devrmcisi, İhtarname, Dadaloğlu, Islak Islak, Beni Siz Delirttiniz vs, yüzlrce bestesiyle Anadolu Rock'un babası, tiyatrocu, şair, yazar, bestekar, ses sanatçısı Cem Karaca'yı 8 Şubat pazartesi Karacaahmet mezarlığında vefatının 12'ci yılında özlemle ve rahmetle andık.


       Moğollar, Kardaşlar neredesiniz?...
     Cem Karaca Kuruluşunda yer aldığı BASAD, Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde düzenlenen gecede, şarkılarıyla anıldı. Gecede, Karaca’nın elinde doğup büyüyen manevi oğlu Genco Sabancı, 12 yıl önce vefat eden Karaca’nın Beşiktaş Belediyesi Kültür Merkezinde anıldığını belirterek, ‘Yenimahalle de adını taşıyan Kültür Merkezi’nde 12 yılda bir kez tören düzenlendi. Her 8 Şubat’ta mezarının başındayım. Nerede Moğollar, Kardaşlar, Dervişan’lar?. Nerede TV’re çıkıp caka satanlar? Yok. İsyanım bunadır. Bakırköyümüzün ve ülkemizin değerini adına yakışır şekilde analım. Bugün hayatta olan değerlerimize de sahip çıkalım’ dedi.
    Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülemt Kerimoğlu’da, Karaca’yı 8 Şubat’ta anma gecesi düzenlemek istediklerini ancak Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlemesi nedeniyle yapamadıklarını belirterek, ‘Doğru diyorsunuz. Bundan sonraki yıllarda Bakırköy olarak daha kapsamlı biz anma gecesi düzenleyeceğiz. Ayrıca 5 Nisan doğum günü ve bu günde hep birlikte tekrar anma gecesi yapacağız. Hatta benden sanatçılara destek sözü veriyorum. Herkes fikrini söylesin ve her sene Rock konseri yapalım, değerlerimize, Bakırköyümüze sahip çıkalım’ dedi.
      Karaca’nın dostu sanatçı Cihat Tamer’de, ‘Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar’ diyerek sahneye adım atan Karaca’nın gençlere çok güvendiğini dile getirerek, ‘Evet ben de katılıyorum. Cem gibi bir değer, arzu edilen düzeyde anılmıyor. Kendisini özlüyor ve rahmet diliyorum’ şeklinde konuştu. Akın Ok ise ‘Cem Baba’ adlı bestelediği şiirini okurken, Mizah Üretenler Derneği Başkanı karikatürist Ergin Gülen, Haluk Ayvazoğlu’da birer konuşma yaptılar.

     Sanatçılarımız Muzaffer Uludağ ve Celal Yılmaz ile rock sanatçısı Sabahattin Taşdöğen sahne alarak Karaca’nın, ‘Tamirci Çırağı’ ve ‘Resimdeki Gözyaşları’ şarkılarını seslendirdiler. Geceye katılan Bakırköylü birçok sanatçı ve Karaca hayranları, şarkılara eşlik ettiler.

     FOTOĞRAF : CELÂL YILMAZ, SANATÇI MUZAFFER ULUDAĞ İLE CEM KARACA’YI ANMA ETKİNLİĞİNDE. Celâl Yılmaz, Cem Karaca’nın aramızdan ayrılmasının 12. Yılında, kendisinde üyesi olduğu Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nde yapılan e