Biyografi

CELAL YILMAZ FOTOĞRAF DÜNYASINDA :
 
       Şenkaya’ya bağlı eski adı Vağaver, yeni adı Beşpınarlar köyünde doğdu. Babası (merhum polis memuru İbrahim Yılmaz) tarafından da Ardahan'da Hanak'a bağlı eski adı Saskara olan Koyunpınar köyünden. 
           Bahçelievler Şirinevler İlkokulu’nu, Bakırköy Ortaokulu,Bakırköy Lisesi’ni bitirdi. Bir müddet bankada çalıştı. 
          1963 Fotoğraf çekmeye ilkokul son sınıfta iken, polis memuru olan babası İbrahim Yılmaz'ın, Kodak Retinette 1A fotoğraf makinesi alması ile başladı.Ortaokul, Lise ve üniversitede iken okul fotoğraflarını çekti.
           1974 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğrenci iken fotoğrafçılık ve karanlık oda kurslarına katıldı ve o yıl karanlık odasını kurdu.
            1980 yılında öğretmen olduğu Erzincan'dan tayini İstanbul'a çıkınca, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK'a geldi.
      1991 - 1998 yılları arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün teklifi ve İstanbul Valiliği'nin onayı ile Ekim 1991 yılında, İstanbul Öğretmenleri Sosyal Kültürel Faaliyetler Merkezi'ne bağlı olarak, "İstanbul Öğretmenleri Fotoğrafçılık Birimi"ni kurdu. Milli Eğitim Vakfı'nın Taksim Cihangir'de bulunan merkezinde yaptığı çalışmalar, 1995 yılından sonra Koşuyolu Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Kültür Merkezi'nde sürdü. İstanbul Öğretmenleri Fotoğrafçılık Birimi kurulduğu yıldan 1998 yılına kadar birim başkanlığını yürüttü ve okullardaki fotoğrafçılık çalışmalarını yönlendirdi. Öğretmenlere fotoğrafçılık dersleri verdi.
          13 - 17 Mayıs 1996 Türkiye'de ilk kez Milli Eğitim dünyası içinde " İstanbul Öğretmenleri 1. Fotoğraf Haftası" adı altında fotoğraf etkinlikleri düzenledi. Bu hafta içinde Türk fotoğraf dünyasının önde gelen isimleri tarafından multivizyon (çok kanallı gösteri) ve saydam gösterilerinin yanında, fotoğrafçılık ve eğitimcilik konusunda panel yapıldı. "Orta Dereceli Okullarımızda Fotoğraf Eğitimi" konusunda bildiri sundu.
          1992 - 1998 yılları arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen İstanbul Öğretmenleri Kültür ve Sanat Şenlikleri'nin hepsinin düzenlenmesinde etkin rol oynadı.
              Şişli Terakki Lisesi, Uğur Koleji, Kültür Koleji, Yeşilköy 2001 Koleji’nde fotoğrafçılık dersleri verdi ve etkinlikler hazırladı.
        Vefa Lisesi’nin müdürü Dr.Sakin Öner’in ve Vefa Vakfı’nın kültür ve sanat çalışmalarına katkılarda bulundu. Vefa Lisesi’nin geçmişinden günümüze kadar olan fotoğraflarından oluşan belgesel fotoğraf albümlerini hazırladı. Vefa Müzesinin düzenlenmesinde büyük emekleri oldu. (1992- 2010)
            İstanbul Erkek Lisesi’nin müdürü Dr.Sakin Öner’in isteği üzerine kültür ve sanat çalışmalarına katkılarda bulundu. İstanbul Lisesi’nin açık Müzesinin düzenlenmesinde ve bu yıllar arası yapılan faaliyetlerin kalıcı olması için belgesel fotoğraf albümleri hazırladı. (2010-2011)
               9 Mart 2013 Bakırköylü Sanatçılar Derneği BASAD tarafından derneğe yaptığı katkılar ve 10. Yılı nedeniyle “Bronz Üye Sertifikası”  verildi.
          Çok sayıda fotoğraf gösterileri, söyleşiler hazırladı ve sundu. Özel radyolar, kültür-sanat dernekleri ve okulların fotoğrafçılıkla ilgili çalışmalarına, fotoğraf yarışmaları düzenlemelerine katkılarda bulundu. Yapılan edebiyat, şiir, kültür ve sanat etkinliklerinde, konularına uygun fotoğrafları ile gösteriler hazırladı. 
 
CELAL YILMAZ MÜZİK DÜNYASINDA :
             Müziğe ilgisi nedeniyle bisikletin fren tellerini alarak ağaçların üstüne takıp bağlama yapmak için uğraşırdı. Bunun üzerine polis memuru olan babası İbrahim Yılmaz’ın 1962 yılında aldığı bağlama, müzik yaşantısının başlangıcı oldu. Ders aldığı bağlama ve halk müziği öğretmenleri sırasıyla Adnan Türközü, Yalçın Karaca, Ali Ekber Çiçek, Cemile Cevher, Hıdır Şahin, Aşık Daimi, Arif Sağ.
          1968 Yılında Türk Folklor Kurumu’na girdi ve Sadi Yaver Ataman’ın öğrencisi oldu. Uzun yıllar Folklor Kurumunda Halk müziği Bölümü müdürü, müdür yardımcısı ve bağlama, solfej, Koro dersleri öğretmenliği yaptı. O zamandan bugüne Türk Folklor Kurumu ile bağlantısı devam etmektedir.
         1973 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne girdi ve piyano bölümünden mezun oldu.
         1997 yılında da Bursa Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. 
        23 Nisan 1997  tarihinde İstanbul Valiliği adına İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan Mecidiyeköy Ali Sami Yen Stadı’nda yapılan 23 Nisan Şenliği müziklerinin yapımı görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi.
         19 Mayıs 1997 tarihinde İstanbul Valiliği adına İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan Dolmabahçe İnönü Stadı’nda yapılan Gençlik Şöleni müziklerinin yapımı görevini başarılı bir şekilde yerine getirerek kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekti.  
         Erzincan Sümerler Ortaokulu (1978-1980), Erzincan Kız Meslek Lisesi (1978-1980), İstanbul Avcılar 50. Yıl İnsa Lisesi (1980-1984), Özel Şişli Terakki Lisesi (1984-1995), İstek Vakfı Florya Bilge Kağan Lisesi (1995-1996), Bakırköy Sabri Çalışkan Lisesi (1996-1997), İstanbul Bahçelievler Kocasinan Lisesi (1997-2002) yıllarında müzik öğretmenliği yaptı.
         İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına konserler, etkinlikler 23 nisan ve 19 mayıs il ve ilçe etkinliklerini hazırlayarak önemli çalışmalara imzasını attı. Milli Eğitim Müdürlüğü adına okullararası müzik yarışmaları düzenledi, yönetti ve jürilerinde bulundu.
         İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına hazırlanan ve yılda bir düzenlenen Yeditepe Kültür ve Sanat Şenliklerinin hazırlanmasında büyük çalışmaları oldu ve üst yönetim kurulunda görev yaptı.
        9 Mayıs 1998 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Halk Müziği Yarışmasına Kocasinan Lisesi adına hazırladığı öğrencisi, kız solist dalında Türkiye Birinciliği ödülünü aldı. 
             Türk Halk Müziği konusunda dinletiler yaptı ve konferanslar verdi. 
          Uzun yıllar çeşitli sanatçılara sahnede, stüdyolarda eşlik etti, düzenlemeler yaptı, radyo ve televizyon programlarına müzik araştırmacısı, uzman , programcı ve bağlama sanatçısı ünvanları ile katıldı, programlar hazırladı.  
             Okullarda, kuruluşlarda bağlama ve halk müziği koro dersleri vermekte, kültür sanat kuruluşlarında konferans ve dinletiler sunmaktadır.
 
                                                                     İstanbul Fotoğraf ve Sinema
                                                                      Amatörleri Derneği (İFSAK)
                                                                                  Fahri Üyesi.
 
                                                                                Folklor Kurumu
                                                                       Üst Danışma Kurulu Üyesi.
 
                                                                    Bakırköylü Sanatçılar Derneği
                                                                                  BASAD Üyesi